22 října, 2019

Vývoj výše nájemného v Praze

Pronajímáte byt v Praze a chcete se zorientovat v aktuálních cenách nájmů? Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější fakta.

Ceny nájmů jsou vysoké a neustále rostou. Jen za rok 2018 stouply ceny v rámci celé České republiky průměrně o jednu šestinu, u bytů kategorie 2+kk dokonce o pětinu. A ani v Praze tomu není jinak.

Čísla hovoří jasně: Pokud se podíváme na konkrétní částky, pak průměrná cena za 1m2 byla v ČR v roce 2018 221 Kč. V roce 2017 to bylo 197 Kč, jde tedy o meziroční nárůst o 12 %. Ceny nájmů se však v jednotlivých regionech výrazně liší.

V Praze je blaze…a nájmy jsou nejvyšší

Cenovou politiku ovlivňuje několik faktorů. Na prvním místě jistě stojí pracovní trh, resp. možnosti uplatnění na trhu práce.

V regionech s nízkou nezaměstnaností, kde je práce dobře placená, jsou ceny nejvyšší. To je i příklad Prahy, kde za 1m2 zaplatíte 287 Kč. Podobná situace je např. i v okresech Mladá Boleslav či Tachov, kde jsou velké průmyslové zóny.

Naopak v některých okresech severozápadních Čech (Děčín) či severní Moravy (Bruntál, Jeseník) se dostanete i na částku lehce nad sto korun za metr čtvereční.

(Ne)dostupnost hypoték zdražuje nájmy

Dalším faktorem zvyšujícím ceny pronajímaných bytů je situace na realitním trhu. Ceny hypoték se neustále zvyšují a podmínky k jejich dosažení jsou přísnější. Čím dál více lidí se tedy ocitá v situaci, kdy na pořízení nového bydlení nemá dostatek finančních prostředků a zvolí bydlení v nájemním bytě.

To samozřejmě ceny pronajímaných nemovitostí zvyšuje. Nejvíce se to projeví právě ve velkých městech jako je Praha, Brno či Olomouc, kde zájem o nájemní bydlení neustále roste. V těchto městech se tedy dá očekávat minimálně setrvalý stav cen pronájmů, spíše však mírný růst.

Poptávka převyšující nabídku

V neposlední řadě je problémem dostupnost vhodných bytů k pronájmu. Zvláště menších bytů z kategorie 2+kk je k pronájmu ve velkých městech čím dál méně. To opět zvyšuje jejich cenu. Za poslední rok došlo k poklesu množství bytů nabízených k pronájmu o 15 %, v posledních dvou letech jde dokonce o 30% pokles.

Když se zaměříme na Prahu, nejvíce bytů nabízených k nájmu bylo v posledním roce v Praze 5 (1060), nejméně pak v Praze 7 (pouze 294).

V Praze 1 jsou obecně byty větší, ovšem největší zájem je v posledních letech spíše o byty menší. Největší zájem je právě o byty velikosti 2+kk.

Bydlet v centru nebo na periferii?

Bydlení v centru Prahy není, nebylo a nikdy nebude levné. Je to logické a vychází to z výše uvedených faktorů. Rozdíly mohou být celkem propastné. V Praze 1 se cena za metr čtvereční zvedla za poslední dva roky o 74 korun, z 365 Kč na 439 Kč, což je nárůst o 20 %. Mezi lety 2010 a 2017 se ceny nájmů v Praze zvedly dokonce o více než 50 %.

V okrajových částech Prahy jsou ceny podstatně příznivější. Dlouhodobě nejlevnější jsou pronájmy v Praze 9, kde se momentální cena za metr čtvereční pohybuje kolem 293 korun, což je oproti únoru 2017 nárůst zhruba o 17 %.  Stále se však pohybujeme vysoko nad celorepublikovým průměrem.

Ještě příznivější je pak situace v okresech Praha-východ a Praha-západ, kde se cena nájemních bytů pohybuje v průměru kolem 207 Kč za metr čtvereční, což je dokonce méně, než celorepublikový průměr.

Ceny nájmů rostou rychleji než platy

V Praze lidé v polovině roku 2018 vydělávali průměrně 39 688 Kč hrubého, což je o 25 % více než ve zbytku republiky.

Dražší byty by tedy obyvatelé Prahy měli „utáhnout“. Když se ale podíváme na vzájemný vztah mezi vývojem cen nájmů a růstem platů v Praze, zjistíme, že ceny nájmů rostou podstatně rychleji než platy. Za posledních deset let se v Praze ceny nájmů zvýšily o více než 50 %, zatímco platy vzrostly za stejné období pouze o 28 %.

K nastavení nájemného přistupujte pečlivě

Pokud pronajímáte v Praze, pamatujte, že ceny bytů se v rámci jednotlivých městských obvodů dosti liší. Prohlédněte si cenové mapy a pečlivě zvažte, jak nastavit nájemné.

Chcete pronajmout bez starostí a výpočty nechat na nás?
Podívejte se, co pro vás můžeme udělat.>>

NEZÁVAZNĚ POPTAT