18 ledna, 2021

Zájem o hypotéky v roce 2020 nepolevil. Úrokové sazby se propadly.

O hypotéky je stále zájem a nebylo tomu jinak i v loňském roce. Ale mnohým zhatila plány koronakrize. Mnozí se nyní ptají, zda to má ještě smysl nebo zda příliš neriskují, když si sjednají hypotéku. Otázek kolem hypoték je mnoho. Určitě stojí za to, si na některé z nich odpovědět.

Mnozí jistě chápou, co se děje na primárním a sekundárním realitním trhu a přemýšlí, zda je dnes výhodné vzít si hypotéku. O hypotéce lze hovořit v podstatě jako o pracovním nástroji, který dopomáhá jedincům získat své vlastní bydlení. Je potřeba ale vědět, že se i s takovou hypotékou musí jednat v souladu s pravidly finančního trhu a užívat ji proto velmi moudře.

Výše hypotéky je různá a je to individuální. Každopádně jde o finanční výpomoc, která pomáhá lidem lépe bydlet. Je třeba si ale sepsat všechna pro a proti, protože neuvážené jednání a podpis smlouvy o hypotečním úvěru je závazek na několik desítek let dopředu a může mnohým zájemcům způsobit i existenční problémy.

Ceny nemovitostí stále rostou

Ani v této nelehké době, která tak trošku zamíchala nejen finančním trhem, ale i životem všech lidí, jsou nemovitosti stále v kurzu a jejich cena roste. Ale je třeba poznamenat, že nyní je na trhu vše ne zrovna jednoznačné.

Na jedné straně se snížila kupní síla lidí, na druhé straně banky lákají zájemce na hypotéku nabídkou zvýhodněných hypotečních sazeb. Výsledkem je, že většina odborníků souhlasí s tím, že ceny nemovitostí do konce roku mírně porostou.

A co je příčinou? Podle analýzy různých finančních společností je nejpravděpodobnějším důvodem zdražování nemovitostí zejména zdražování materiálů, zvyšování cen stavebních prací i pozemků.

O vlastní bydlení mají i nadále zájem převážně mladé rodiny a páry, které plánují společnou budoucnost, ovšem ve městech, jako je Praha, Brno, Ostrava se ceny za byt o rozloze zhruba 60 m2 pohybují od 3 milionů a to mnohé odradí.

Nicméně právě na tento faktor reagují banky a snaží se nabídnout zvýhodnění hypoték. Jenže i tady se mnohým honí v hlavě myšlenka, že pokud jsou lidem nabízeny zvýhodněné hypotéky na zaplacení astronomických cen za metr čtvereční, někde bude asi nějaká zrada.

Propad úrokových sazeb až ke 2 %

Paradoxně pandemie koronaviru výrazně vyzdvihla zájem lidí o hypotéky. Celkový objem poskytnutých hypotečních úvěrů tak letos pravděpodobně dosáhne historického maxima.

Hypotéku ve výši 2 % ročně bylo nepravděpodobné získat, ale podle posledních průzkumů jsou i banky, které klientům nabízejí i tuto možnost. Propad úrokových sazeb byl v loňském roce zaznamenán již posedmé a průměrná úroková sazba hypoték v říjnu loňského roku klesla na 2,02 % ze zářijových 2,07 %.

Je zde také silný konkurenční boj, který ještě více úrokové sazby hypoték ovlivňuje a je třeba také poznamenat, že za pokles průměrné sazby může především obliba kratších fixací.

Navíc je podle nynějších průzkumů, co se týká hypoték více klientů, kteří se podle analytiků necítí být ohrožení v podobě ztráty příjmu, protože pracují ve stabilních sektorech, mají vysoký příjem a koupě nemovitosti je jejich jistota v této době.

A sami banky potvrzují právě zvýšený zájem o hypotéky. A nejde jen o sjednání hypotéky nové, ale také o její refinancování.

Požadavky pro získání hypotéky jsou pečlivější

Ovšem lidé si musejí také uvědomit, že nic není zadarmo. Banky v době krize obzvláště pečlivě kontrolují potenciální dlužníky, a pečlivě si zájemce o hypotéky tzv. proklepnou. Pro zajištění mohou vyžadovat další dokumenty nad rámec obvyklého seznamu, ale pokud má člověk požadovanou úroveň příjmu a dobrou úvěrovou historii, šance na získání půjčky je poměrně vysoká.

NEZÁVAZNĚ POPTAT