1 června, 2022

Zdědil jsem nemovitost. Co teď?

Čtení na 6 minut

 

Smrt v rodině zasáhne dříve či později snad každého. Než stihnete osušit poslední slzy, zastihne vás úřední šiml. Dědické řízení bývá dlouhé a nepříjemné, už jen z podstaty věci. Váš milovaný táta nebo babička se změní v dlouhý seznam věcí, údajů a čísel. Lék na váš smutek nemáme, umíme vám ale poradit, co dělat, jak nejlépe postupovat při dědění nemovitosti, na co si dát pozor a na co nezapomenout.  

Dědické řízení a zápis do katastru 

O tom, že jste dědic, vám dá vědět pár týdnů po úmrtí notář. Ten vám také sdělí termín dědického řízení a další kroky. Připravte se na to, že řízení potrvá spíše několik měsíců. Notář na vás bude mít spoustu otázek o majetku zesnulého. Připravte si předem v klidu všechny dokumenty. Pokud vás dědiců bude více, například sourozenci a pozůstalý partner, ne vždy bude jednání o majetku příjemné. 

Pokud je součástí dědictví dům, byt, nebo jiná nemovitost, notář si od vás vyžádá posudek o její hodnotě. Nejedná se o nijak složitý nebo nákladný úkon. Není ani nutné vyhledat soudního znalce. Postačí požádat realitního makléře, který je schopen provést tržní odhad ceny nemovitosti za přijatelnou cenu. 

 

Kolaudace, věcná břemena a zádrhele na katastru 

Jakmile jste jako vlastník nemovitosti zapsaný  katastru (o tento úkon se postará notář), ověřte si přesně její stav. Zkontrolujte na výpisu z katastru, jak byla zkolaudovaná: zejména u starších nemovitostí (třeba i z 90. let) může znít kolaudace např. na „víceúčelový objekt“. Některé staré domy dokonce kolaudací nemusely projít vůbec. Prodej domu bez kolaudace byl mohl být považován za právní vadu. V případě nejednoznačné kolaudace je vhodné se poradit se stavebním úřadem. 

Zároveň ověřte, jestli na domu nevázne věcné břemeno. Nezapomeňte, že věcné břemeno nebude automaticky vymazáno ani po úmrtí (byť se třeba jedná o věcné břemeno dožití). Žádost o výmaz můžete podat na katastrálním úřadu – nezapomeňte uvést všechny nemovitosti, ke kterým se vztahuje – např. přilehlé pozemky. Vyhnete se opakované úhradě správního poplatku, který je nyní 2.000 Kč. 

Některé informace se také nemusejí objevit na katastru: například staré vodovodní potrubí, které nebylo zatíženo věcným břemenem, jak je to nyní obvyklé, může při prodeji způsobit značné obtíže. Jediným řešením je pečlivě projít veškerou dokumentaci a obvolat patřičné úřady. 

 

Družstevní a jiné právní zádrhely

Pokud budete chtít využít byt jako investiční, může pro vás být překážka skrytá ve stanovách družstva. Ty mohou obsahovat ustanovení, které zakazuje členům družstva byt pronajímat. Na nemovitost se může také vztahovat předkupní právo spoluvlastníků: to bylo v roce 2020 silně omezeno, stále však platí pro případ dědění nemovitosti, ovšem pouze po dobu 6 měsíců. I v případě, že samotný byt nebo dům neměl spoluvlastníky, bývá často jiná situace v případě garážových stání, sklepů, případně pozemku. 

 

Zjistěte škody a nutné opravy: s majetkem přicházejí povinnosti 

Jakmile máte všechny formality vyřízené, měli byste zhodnotit stav nemovitosti. Je způsobilá k užívání? Jaké opravy jsou nutné nyní a jaké ve střednědobém horizontu? Berte přitom v úvahu, že rekonstrukce může zvýšit tržní hodnotu nemovitosti i výši nájemného. Při rekonstrukci k pronájmu či prodeji vybavte dům kvalitně, ale neutrálně. U starších nemovitostí připadá v úvahu rekonstrukce koupelny a kuchyně, případně rozvodů. 

 

Včas se přiznejte! Daň z nemovitosti zkontrolujete na naší kalkulačce

Majetek, to jsou také povinnosti. Dědická daň sice byla zrušena, nevyhnete se ale (kromě vysokých poplatků za notáře) platbě daně z nemovitosti. Přiznání je potřeba podat pouze jednou, daň pak hradíte jednou ročně na základě informace finančního úřadu. Pokud chcete zjistit výši daně v případě vaší nemovitosti, využijte daňovou kalkulačku Tvůj Správce. 

 

Co s ní? Nemovitost můžete sami využít, prodat nebo pronajmout

Nakonec zbývá to nejdůležitější: jak nemovitost využít? Pokud nechcete ve zděděném bytě bydlet, můžete jej buďto prodat nebo pronajímat. V současné době rostoucích cen nemovitostí i zvýšeného zájmu o pronájmy je pronájem nemovitosti zajímavou příležitostí, jak získat pravidelný vedlejší příjem. Vzhledem k prudce rostoucí inflaci je nemovitost stále dobrým uchovatelem peněz. 

S pronájmem se ale pojí i otazníky: najdu správného nájemníka? Jak náročná bude správa pronájmu? Co když nájemník zdemoluje byt? Možná máte obavu, že pronájmem můžete nemovitost spíš znehodnotit než vydělat. Existuje ale i jiné řešení. 

 

Tvůj správce zajistí pronájem bez starostí 

Starosti s pronájem můžete přenechat profesionálům. Tvůj Správce je ideální nájemník, kterého hledáte. Najdeme pro vaši nemovitost správného nájemníka, vyřídíme všechny formality, postaráme se o údržbu a opravy. K tomu garantujeme nájem. I když nemovitost není zrovna pronajatá. 

NEZÁVAZNĚ POPTAT