28 srpna, 2023

Grilování na balkoně: jak nenaštvat sousedy

Sousedi zase grilují! Z balkonu čoudí spálené brikety a zatoulaná jiskřička vám padá na okenní parapet. Můžete s tím něco dělat? A co když chcete grilovat vy? Řekneme vám, co na grilovačku na balkoně říká zákon, bytové družstvo a hasiči. Přidáme 5 praktických tipů, jak grilovat na balkoně bezpečně.

Zákon grilování neupravuje: to neznamená, že můžete všechno

O grilování není v občanském zákoníku ani slovo. To ale neznamená, že barbecue na balkoně nijak neupravuje. Obecně totiž hovoří o obtěžování sousedů. O imisích jsme ostatně psali už dříve. Vůně linoucí se z grilu by neměly obtěžovat sousedy nad míru přiměřenou poměrům.

Co to v praxi znamená? Prostě se chovejte tak, jak je v daném domě zvykem. Rozpalují gril každý den všichni sousedi? Pak nic nepokazíte, když se budete chovat obdobně.

Pozor, balkon není váš aneb přečtěte si domovní řád

Grilování vám může zakazovat domovní řád. Pořádně si ho pročtěte, než se nastěhujete. Nejlépe ještě před tím, než uzavřete kupní nebo nájemní smlouvu. Nezapomeňte, že podle nové právní úpravy je balkon součástí společných prostor domu. Není tedy tak úplně váš, i když soused s grilem na něj bez vašeho pozvání nastoupit nemůže.

Grilujte opatrně: za požár jste odpovědní

Domovní řád grilování nezakazuje? Než rozpálíte gril, pročtěte si ještě požární předpisy. Pokud totiž od grilu cokoliv chytne (v lepším případě sousedčino prádlo, v horším třeba střecha domu), veškerá odpovědnost je na vás. Dodržujte bezpečné vzdálenosti, gril dobře umístěte – na rovný, pevný povrch, a rozhodně nepoužívejte gril na dřevěné uhlí. Jedno žhavé smítko může způsobit problém. Nejlepší je elektrický gril – samozřejmě do doby, než začne pršet.

Na co si dát pozor?

🔥Vzplanout umí i uschlá pokojovka. Pozor na bambusové rohože nebo jiné hořlavé materiály.

🔥Ne všechny grily jsou uzpůsobené na venkovní grilování. Čtěte návod.

🔥Nikdy od grilu neodcházejte. Ani pro jedno pivo.

🔥Po skončení grilování zkontrolujte, jestli jste vše uhasili, elektrický gril vytáhněte ze zásuvky.

🔥 Nechcete čoudit k sousedům? Při grilování použijte poklici. Sousedi budou spokojení a maso šťavnatější.

V noci grilujte tiše

Plánujete oslavu, která se protáhne do noci? Po desáté večer raději uhaste gril a přesuňte se dovnitř. V tuto dobu totiž začíná noční klid. Pokud hluk bude budit sousedy, mohou na vás zavolat policii. A bloková pokuta není nejlepší závěr narozeninové oslavy. Pokud byste podobné večírky pořádali častěji, může bytové družstvo nebo SVJ dokonce navrhnout vaše vyloučení z družstva nebo nucený prodej jednotky.

Myslete na sousedy: dobré vztahy jsou lepší než spálená kýta

Možná grilování nebrání ani domovní řád ani poměry v domě. Ale když rozpálíte gril, sousedka jako naschvál přeleje begonie na balkoně. Rafinovaně vám tak naznačuje, že zrovna pověsila prádlo a kouř z masa nepatří mezi její oblíbené vůně.

Chcete podobným náznakům předejít? Zkuste se před grilováním vždycky se sousedy domluvit. Dejte jim vědět, že budete grilovat, zeptejte se, jestli je nebudete rušit, případně nabídněte z grilování výslužku. Předejdete zbytečným konfliktům – a možná si najdete i grilovací parťáky.

NEZÁVAZNĚ POPTAT