20 března, 2024

Rostliny v bytě: krása, která pomáhá

Jsou krásné, zdobí interiér a nádherně voní. Pokojovky toho ale umí mnohem víc. Správně vybraná rostlina umí pohltit toxiny, regulovat vlhkost v bytě nebo redukovat cigaretový pach. Pomůže vám lépe usnout a zbavit se stresu. Které rostliny se hodí právě k vám?

Rostliny umí čistit vzduch od toxinů a cigaret

Pokojové rostliny jsou vlastně domácí čističky vzduchu. Umí zachytit prach a další škodlivé látky. Pohlcují oxid uhličitý a dodávají kyslík. Kromě toho regulují vlhkost vzduchu.

  • Pro filtraci cigaretového pachu použijte citronový muškát, datlovou palmu nebo toulcovku (spatifylum).
  • Máte doma nábytek nebo podlahu z dřevotřísky? Pro pohlcení škodlivého formaldehydu použijte aloe vera.
  • Benzen a trichlorethylen umí pohltit datlová palma nebo azalka indická.
  • Anturie dobře pohlcuje čpavek, který najdete v čisticích prostředcích.
  • Výborný pro filtraci vzduchu je i tchynin jazyk.

Pro dobrou náladu a na zmírnění stresu

Tchynin jazyk: nenáročná a oblíbená pokojovka s trochu humorným názvem. Víte ale, že umí zmírnit bolesti hlavy a očí? Kromě toho umí filtrovat škodliviny. Hodí se do pracovny nebo obývacího pokoje.

Proti stresu účinkují i obyčejné bylinky. A to nejen v jídle. Vůně máty zmírňuje pocity stresu a úzkostí. Navíc se hodí i do jídla nebo drinku. Eukalyptus a rozmarýn vám pomohou lépe se soustředit. Využít je můžete v pracovně nebo obývacím pokoji.

Pro sladký spánek a čistý vzduch

Chcete klidný spánek? Zatímco některé rostliny produkují kyslík hlavně přes den, Aloe Vera ho umí uvolňovat i po celou noc. Velké množství kyslíku uvolňuje také břečťan. Sladkou vůní vás ke spánku může ukolébat levandule nebo jasmín. Ovšem opatrně: některé jedince může intenzivní vůně spíše dráždit.

Rostlinná klimatizace: jak na vlhkost a plísně?

Máte doma plísně? Rostliny umí zvýšit nebo snížit vlhkost v bytě. Stačí vědět, které vybrat. Perfektní zvlhčovače vzduchu jsou širokolisté rostliny: třeba fikus nebo filodendron. Samy ale potřebují hodně vody, vyplatí se proto pro ně pořídit samozavlažovací systém.

Pokud máte doma naopak velké vlhko, pořiďte si kapradinu nebo břečťan. S plísněmi si poradí lopatkovec.

Pozor na jedovaté květiny: ohrozit mohou děti nebo zvířata

Pokud máte doma děti nebo domácí mazlíčky, hrozí, že v nestřeženém okamžiku budou chtít rostliny ochutnat. Vyhýbejte se proto jedovatým druhům (nebo je aspoň umístěte mimo jejich dosah). Otravu může vyvolat tchynin jazyk, anturie nebo diefenbachie. Kočkám naopak prospěje kočičí tráva, která jim pomáhá s trávením. Někteří chovatelé ji používají pro odlákání od okusování jiných rostlin.

Pokud jste alergici, máte výběr rostlin omezený. Vybírejte ty, na kterých můžete jednoduše setřít prach a nebudou vás dráždit vůní. Vhodné jsou palmy nebo sukulenty.

Jak vybrat správnou rostlinu

Než si koupíte svoji zázračnou pokojovku, zvažte, jak vypadá váš byt a jak o ni můžete pečovat. Některé rostliny potřebují hodně světla, jiné spíše stín. Některé nesnášejí průvan. Nebojte se před koupí poradit. Pokud si vyberete dobře, rostliny vás odmění dobrou náladou a krásným bydlením.

NEZÁVAZNĚ POPTAT