Jak vybrat správného nájemníka: existuje vůbec?
Koupili jste si investiční byt. K vysněnému pasivnímu příjmu vám chybí jen jedna drobnost: spolehlivý nájemník. Jenže jak poznat, že sympatický zájemce bude včas platit nájem, o byt se starat jako o vlastní a chovat se ohleduplně k sousedům? Máme pro vás několik tipů, jak vybrat toho pravého nájemníka.
Ideální nájemník neexistuje: vybírejte takového, který je vhodný pro vás
Neexistuje jediný prototyp ideálního nájemníka. Existuje pouze ideální nájemník pro vaši nemovitost. Pokud vlastníte vybavený byt v luxusní čtvrti, hledáte jiný typ nájemníka než pro velký 4+1 v blízkosti univerzity. Než začnete pronajímat, zhodnoťte vaše cíle, možnosti vašeho bytu a definujte si, koho hledáte.
Nad čím se zamyslet?
- Preferujete rodinu s dětmi, studenty nebo vrcholového manažera?
Každý typ nájemníka preferuje jinak vybavený byt, ale také jinou infrastrukturu v okolí. Rodiny s dětmi hledají byty v zeleni v blízkosti parků a škol, manažeři klidné bydlení a špičkové služby. Studenti v univerzitních městech preferují spolubydlení ve větších bytech s kvalitním připojením. Ve větších můžete byt pronajmout také zahraničním pracovníkům, v Praze například zaměstnancům ambasád.
- Hledáte pronájem na rok nebo na delší období?
Počítáte s tím, že se nájemníci mohou často střídat, nebo chcete byt pronajmout dlouhodobě? Častější střídání nájemníků využijete, pokud si nejste jistí, zda byt nebudete v blízké budoucnosti sami potřebovat (např. pro vaše dospívající dítě).
- Jste ochotni byt vybavit nábytkem?
Náročnější, ale často také solventní nájemníci očekávají kvalitně vybavený byt s moderní technikou. Pokud cílíte na manažery firem, zvažte, kolik můžete do bytu investovat, a případně ho dovybavte.
- Jaký nájemník je vhodný pro váš bytový dům?
Špatný nájemník může pokazit vaše vztahy v domě. Důvěru sousedů budete jen těžko získávat zpět, a zkomplikujete si možnost vyjednávání na společenství vlastníků. Do domu plného důchodců zřejmě nebude nejvhodnější nastěhovat 8 studentů.
Kde hledat nájemníka: zkusit můžete Facebook, známé i realitní kanceláře
Napsali jste si charakteristiku vašeho ideálního nájemníka? Nyní můžete dobře zacílit váš inzerát. Pokud míříte na studenty, můžete hledat nájemníky ve Facebookových skupinách jednotlivých fakult. Můžete se také zeptat ve větších firmách, které mohou nabízet byt jako benefit. Pokud preferujete pronájem cizincům, zkontaktujte některé z expat center. Nepodceňujte ani sílu kontaktů: využijte vaši síť přátel a známých.
Podat můžete také inzerát na některém z realitních serverů nebo přímo využít služeb realitní kanceláře. Dobrá realitní kancelář umí provést kvalitní selekci zájemců a připravit inzerát na míru pro vaši nemovitost. Přesto bude konečný výběr nájemníka pouze na vás. Jen vy umíte posoudit, koho pro váš byt preferujete.
Na prohlídku se připravte a nedejte jen na první dojem
Pokud jste inzerát napsali správně a zvolili přiměřený nájem, brzy vám začnou pípat zprávy prvních zájemců. Doporučujeme je pozvat na prohlídku, při které se můžete zájemce zeptat na jeho životní situaci, plány do budoucna nebo jeho solventnost. Osobně se dozvíte více informací než z telefonátu – lidé mají při osobním kontaktu a vhodně zvolených otázkách tendenci být více otevření. První dojem je velmi důležitý, nedejte však pouze na něj – někteří zájemci mohou doslova „klamat tělem“.
Na prohlídku se předem připravte. Můžete si předem ověřit veřejně dostupné informace o zájemci: zkontrolujte jeho veřejné profily na sociálních sítích, nahlédněte do Centrální evidence exekucí (za poplatek 60 Kč), Insolvenčního rejstříku (zdarma) nebo seznamu hledaných osob Policie ČR. Pak si připravte seznam otázek, na které se při prohlídce zeptáte.
Na co se zeptat při prohlídce bytu:
- Požádejte zájemce o doklad totožnosti. Kopii bez jeho souhlasu dělat nemůžete, můžete si však ověřit jeho totožnost a trvalé bydliště.
- Zeptejte se, kde pracuje a jak dlouho je zaměstnán u současného zaměstnavatele.
- Požádejte zájemce o doložení příjmů (např. prostřednictvím bankovního výpisu).
- Pokud chcete mít jistotu o zájemcově bezdlužnosti, můžete jej také požádat o výpis z registru dlužníků. Postupujte přitom citlivě, bonitního zájemce by podobná žádost mohla naopak odradit.
- Zeptejte se, jaké bylo jeho předchozí bydlení. Hodně prozradí i způsob, jakým bude hovořit o předešlém pronajímateli a dalších obyvatelích domu.
- Pokud již bydlel v nájmu, můžete jej požádat o referenci od předchozího pronajímatele.
- Promluvte si o jeho budoucích plánech. Vaším cílem je zjistit, zda jste našli dlouhodobého nebo krátkodobého nájemníka.
Tip: Nezapomeňte, že jako pronajímatel nesmíte diskriminovat (nepřípustné jsou např. dotazy na etnicitu). Při prohlídce však zájemce můžete upozornit na specifika daného domu nebo bytu. Je pak zcela na vás, komu nakonec byt nakonec pronajmete.
Přes realitní kancelář, nebo sám?
Dobrá realitní kancelář vám umí ušetřit mnoho starostí. Ví, jak váš byt nabídnout, zná dokonale trh a umí stanovit dobrou cenu. Provede za vás selekci nájemníků a vybere zájemce vhodné pro váš byt. Konečný výběr nájemníka a starosti s pronájmem bytu jsou však stále na vás. Pouze čas prověří, zda se ze sympatického zájemce nevyklube neplatič, který vám zničí pracně renovovanou nemovitost.
Chcete nájemce bez starostí? Najde vám ho Tvůj Správce
Pokud chcete mít pronájem opravdu bez starostí, svěřte váš byt společnosti Tvůj Správce. Staneme se vaším nájemníkem a najdeme spolehlivého podnájemníka. O byt se postaráme jako o vlastní. Budeme ho udržovat v perfektním stavu, zajistíme potřebné opravy a vyřešíme i nadstandardní požadavky. Vy získáte garantovaný nájem, i když byt zrovna nebude obsazený, a více času pro sebe.